Elektronik ürünler artık hayatımızın her alanında var. Analog teknolojilerden elektronik karta sahip sistemlere geçerken tüm gün yanımızda taşıyabildiğimiz telefon, akıllı saat gibi ürünler ya da zaten dış ortamda kullanılan araba, güvenlik kamerası gibi ürünler bizler gibi dış etmenlere maruz kalıyorlar. Toz, kum, kir gibi kirleticiler veya yağmur suyu, su buharı gibi akışkanların elektronik komponentlerle teması ürünlerin çalışmasını negatif etkiler. Zamanla ürünlerin yukarıda bahsedilen dış etmenlere karşı ne kadar dirençli olduğuna dair bir sınıflandırma ihtiyacı oluşmuştur. Bu standarda IP ‘’Ingress Protection’’ denir.

IP(Ingress protection, test, leak test, IP test, differential leakage test machine

İlk sayı katı cisimlere karşı korumayı ifade eder. 0-6 arasında olmakla beraber 6 numara tozlara karşı tam koruma sağlayıp, tozları geçirmediği anlamına gelir.

İkinci sayı, sıvı ve buhara karşı olan koruma seviyesini ifade eder. 0-8 arasında olup, 1 metreden daha derin sudaki sürekli korumayı ifade eder.

IP standartları kapsamında hangi ürünlerin sızdırmazlık testleri yapılmalı?

Elektronik komponentlerin toza, kire ve buhara maruz kalmasının ürünler üzerinde negatif etkilere sebep olduğundan bahsetmiştik. Bu negatif etkiler paslanma, kısa devre ya da performans sorunları şeklinde kendini gösterebilir. Bu sonuçların önüne geçebilmek için sızdırmazlık testi yapılan parçalar şu şekildedir

Elektronik Cihazlar

Telefon, Laptop, Saat, Mikrofon, Kamera, Sensör, Sokak lamba ve güvenlik kameraları

Otomobil Parçaları

Sensörler, Far lambaları, Elektrikli araç bataryaları, Adaptörler, Kablolar

Diğer Endüstriler

Dış ortam şartlarına maruz kalması beklenen tüm elektronik ürünler.

IP 67 ve Hermetik Özellik Testi Nasıl Yapılır?

IP67 Leak Test

IP 67 testleri Adlema BT 4000 serisi sızdırmazlık test cihazı ve Ep 60 test sızdırmazlık test kiti kullanılarak yapılır. Test edilecek ürün Ep 60 sızdırmazlık Test kiti içerisine konulur. Ep 60 sızdırmaz olarak kapatılır. Ep 60 test kitinin içerisine referans hacimden basınçlı hava verilir. Hava verme işleminden sonra stabilizasyon aşaması başlar.

Stabilizasyon aşaması test kitinin içinde basınçlandırılan havanın durgunlaşması ve genleşme kaynaklı basınç düşümlerinin test sonucunun dışında tutulması için gereklidir. Test edilen ürünün sızdırmaz olması durumunda test süresince basınç sabit kalır. Önceden belirlenen parametrelere göre ürünün istenilen standartlarda olup olmadığına Adlema BT 4000 sızdırmazlık test cihazı otomatik olarak karar verir. Onay alan ürünler kullanıma hazırdır.

#

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.