Sızdırmazlık Testi Nedir?

 

Tahribatsız muayene yöntemi olan sızdırmazlık testi akışkanların parça dışından içine ya da parça içinden dışına geçip geçmediğini test eder. Sızdırmazlık özelliğine sahip parçalarda kaçak olmasının nedeni genellikle parçadaki kusurlardır. Bu kusurlar imalat aşamasında ortaya çıkmış olan delik ya da çatlaklardan kaynaklanabileceği gibi kullanılan malzemede bulunan bir kusur da olabilir. Sızdırmazlık özelliğine sahip olan ürünler düşünüldüğünde akla gelen ilk örnek muhtemelen basınçlı kaplar olsa da katater gibi medikal ürünlerden evinizdeki buzdolabına kadar onlarca ürün sızdırmazlık testlerinden geçmelidir.

 

Sızdırmazlık Beklenen Senaryolar

 • Sıvıların ürün dışına çıkması (İçecek, Medikal Katater, Yakıt Hortumu)
 • Sıvıların ürün içine girmesi (Elektronik Ürünler, Şehir Boru Hatları)
 • Bakteri kontaminasyonları (İlaçlar, Medikal Ürünler, Yiyecek-İçecek, Kozmetik)
 • Gazların ürün dışına çıkması
 1.             Tehlikeli gazlar (Ocak, Sinir Gazı, Yanıcı Gazlar) 
 2.             Tehlikesiz gazlar (Araç Lastikleri, Bina Havalandırma Boruları, Helyum Tüpleri)

 

Neden sızdırmazlık testlerine ihtiyaç duyarız?

Bir içecek kutusunun sızdırması ürünün bozulmasına ya da kullanıcının kötü bir deneyim yaşamasına neden olabilir. Ancak evinizde kullandığınız ocağın sızdırmasının sonucu muhtemel can kaybıdır. Bu nedenle insan sağlığına veya ürünün doğru çalışmasına etki edebilecek durumlarda üretilen tüm ürünler hassas sızdırmazlık testlerinden geçmelidir. Fakat ‘’0’’ kaçaklı ürün yoktur. Her ürün çok az olsa bile sızdırır. Önemli olan çalışma şartlarında yaşanacak olan bu sızıntıların ürünün işleyişini bozmaması ve güvenli olmasıdır. Tolerans aralığında sızdıran ürünleri ıskartaya ayırmak işletmelere gereksiz mali yük olarak geri döner. Mühendislik uygulamalarında da üretilen parçaları endüstri standartlarındaki toleranslara bağlı olarak ölçeriz. Talaşlı imalat ile üretilmiş parçanın ölçümünü kumpas ile yapmak yeterli olurken, mikroskop altında inceleyip kaç nanometre hatalı üretildiğini incelemek anlamlı değildir. Üretimi imkânsız standartlarda ürün beklentisi, hem üretici hem de tüketici açısından sürdürülebilir değildir.

 

Sızdırmazlık testlerinde de ürünlerin belirli bir kaçak dahilinde çalışıp çalışmadığı test edilir. Sızdırmazlık testlerini yapmanın çeşitli yöntemleri vardır. Bu yöntemler basınçlandırılmış ürünün su altında izlenmesiyle kabarcık çıkarıp çıkarmadığına bakmaktan (oldukça sübjektif ve güvensiz bir yöntem), basınç düşümü yöntemine ve helyum testlerine kadar geniş bir spektrumdadır.

Basınç düşümü yöntemi kullanılan sızdırmazlık testlerinde Adlema BT4000 serisi cihazlar -1,+40 bar arasındaki test basınçlarında basınç değişimini 0.1 Pa mertebesinde takip eder. Ürünün kaçaklı olması durumunda test edilen parçanın basıncı düşecektir. Basınç düşüm miktarından hesaplanan kaçak miktarının standartlara uymaması ürünün kaçaklı olduğunu gösterecektir.

Üretim süreçlerinin bir parçası olarak sızdırmazlık testlerini yaygın olarak kullanan sektörler şunlardır:

 • Otomotiv
 • Savunma Sanayi
 • Medikal
 • İklimlendirme ve Tesisat
 • Elektronik
 • Tüketici Ürünleri

Adlema, sızdırmazlık alanında farklı sektör ve farklı ürün üzerindeki tecrübesiyle süreci partnerleriyle optimize eder. Adlema BT4000 serisi İleri Seviye Sızdırmazlık Test Cihazları sayesinde yapılan testleri kayıt altında tutabilir, verileri inceleyebilir ve raporlayabilirsiniz. Cihazların IoT özellikleri raporların kolay erişimine katkı sağlar ve yalın üretim pratiklerini güçlendirir. Sürdürülebilir üretim ve sızdırmazlık testleri için Adlema ile iletişime geçin.

 

 

Comments are closed