Soğutma Çevrimi Borularında Sızdırmazlık Testleri

Soğutma Çevrimi Borularında Sızdırmazlık Testleri

Soğutma çevrimi boruları, soğutucu bobinleri, açma/kapama vanaları ve ısı değiştiricileri gibi su ve soğutucu devrelerinin sızıntı testi ürün kalitesi, fonksiyonu ve tüketici güvenliği için çok önemlidir.

Endüstri standartları gereği soğutucu akışkanların çevreye verdiği zararların önlenmesi ve tasarımda belirlenen performans isteklerinin karşılanması için soğutucu akışkanların çevrimden dışarı sızmaması gerekir. Bunun yanı sıra ozon tabakasını delen soğutucu akışkanların yerine doğa için daha az zararlı olmayan akışkanların kullanımı geçtiğimiz yıllarda zorunlu tutulmuştur. Kullanılan yeni gazların maliyetinin daha yüksek olmasının yanında pek çoğu yanıcı olma özelliğine sahiptir. Bu nedenle standartlar, R600 gibi gazların kullanıldığı sistemlerde yıllık 0.5 gram kaçak limiti olacak şekilde güncellenmiştir. Su gibi sıvıların kullanıldığı sistemlerde ise kaçak limitleri oldukça farklıdır. Sıvıların sahip olduğu viskozite nedeniyle sıvılar ufak deliklerden gazlara nazaran 100 kata kadar daha az sızmaktadır. Bunun yanı sıra daha ufak deliklerden gazlar sızabilecekken sıvıların geçmesi imkansızdır. Bu nedenle kullanılan akışkanların ve basınçların değişmesi test parametrelerinin ve yöntemlerinin de değişeceği anlamına gelmektedir.

Fakat bağlantılarda kullanılan kaynaklar, ve büküm gibi imal yöntemleri nedeni ile ürünlerde mikro delikler ve sızıntılar kullanılan akışkandan bağımsız olarak oluşmaktadır. İmalat aşamasında ürünlerin sızdırmazlık testlerine tabii tutulması sorunların önüne geçen önemli bir kalite kontrol metodudur.

Bu blog yazımızda farklı parçaların ve montajların tasarımına bağlı olarak, su ve soğutucu devrelerin sızdırmazlık testlerinde kullanılan test teknolojilerini ve bunun kullanım sırasında zorluluklarını konuşacağız.

Basınç Düşüm Yöntemiyle Sızdırmazlık Testi

Akışkan devrelerinin sızdırmazlık testi için en basit ve en yaygın kullanılan teknoloji basınç düşüm yöntemidir. Basınç düşüm testi, 30 psig üzerindeki basınçlar için kullanılır ve 0,5 ile 3 sccm arasındaki düşük sızıntı hızlarını test etmek için kullanılır. Basınç düşüm ve diferansiyel basınç düşümü için kullanılan tipik uygulamalar su boru hatlarını, soğutma plakalarını, soğutma bobinlerini, vanaları ve ısı değiştiricilerini içermektedir.

En ufak kaçakları bile yakalayan hassasiyetiyle Adlema BT4000 Serisi Sızdırmazlık Test Cihazları, basınç düşümü yöntemini kullanır. Soğutma çevrimi borusu sızdırmazlık testleri için de idealdir.
En ufak kaçakları bile yakalayan hassasiyetiyle Adlema BT4000 Serisi Sızdırmazlık Test Cihazları, basınç düşümü yöntemini kullanır. Soğutma çevrimi borusu sızdırmazlık testleri için de idealdir.

Helyum ile Sızdırmazlık Testleri

Helyum sızdırmazlık testi, parça ve ambiyans hava sıcaklığının basınç ölçümü test sonuçlarını etkilemeye başladığı durumlarda kullanılır. Helyum sızdırmazlık test metotlarında atmosferde bulunmayan bir soy gaz olan helyumdan yararlanılır. Helyum Sniffer metodunda test edilecek parçaya helyum verilir. Helyum Sniffer parçanın üzerinde gezdirilir ve kaçak olan noktada uyarı verir. Bu metodun avantajı kaçaklı noktanın çok kolay tespit edilebilir olmasıdır. Helyum kütle spektrometresi yönteminde parça vakum odası içine konulur. Parçadan kaçan helyum tanecikleri vakum odası içindeki spektrometre ile çok hassas şekilde tespit edilir. Eğer boyut veya sıcaklıkla ilgili sorunlar yaşıyorsanız helyum ile sızdırmazlık testleri, soğutma bobinleri ve ısı değiştiricileri için iyi bir seçenek olabilir.

Akış Testi

Akış Testlerinde kütle akış ölçümü yapılmaktadır. Basınçlandırılan ürünün sızdırması durumunda ürünün basıncını sabit tutmak için gerekli olan akış miktarı ürünün kaçak miktarını verir.  Direkt akış ölçümü yapıldığından ürün boyutu ya da ürün modeli değiştiğinde parametre gereksinimine ihtiyaç duymadan aynı amaç için kullanılan ürünlerin sızdırmazlık testleri yapılabilir. Bunun yanı sıra tıkanıklık ve debi testlerinde de yüksek verimle çalışır.

Spektrometre

Patlama Testi

Patlatma testlerinde ürün basıncı elektronik regülatörlü cihazlar ile adım adım yükseltilir. Farklı basınç seviyelerinde ürünün sızdırmazlığı ve kaçak miktarı kontrol edilir. Ürünün hasar almaya başladığı noktalarda kaçak miktarı artmaya başlayacaktır. Patlatma testleri seri üretim hattından geçen her ürüne yapılamaz. Numune alma yolu ile her seri üründen belirli adet test edilebilir. Tahribatlı bir kalite kontrol yöntemidir. Testin yapıldığı alan operatörden ayrı ve etrafı çevrelenmiş olmalıdır. Patlatma testlerinde iş güvenliğine azami önem gösterilerek patlama durumunda çalışanların güvenliği sağlanmalıdır.

Soğutma çevrimi borularında Adlema akıllı sızdırmazlık test cihazları ile üretim sürecinizi optimize edin.
Soğutma çevrimi borularında Adlema akıllı sızdırmazlık test cihazları ile üretim sürecinizi optimize edin.

Güvenilir ve tekrarlanabilir bir soğutma çevrimi için sızdırmazlık testi elde etmek, üreticiler için zorlu olabilir. Üretim hattınızda sorun yaşıyorsanız veya yeni bir hat kurma konusunda tavsiye almak isterseniz bizimle iletişime geçin!