Araba Radyatörleri ve Sızdırmazlık Testleri

Araba radyatörleri, motoru soğutmak amacıyla ısıyı soğutma sıvısından havaya aktarmak için tasarlanmış bir tür ısı eşanjörüdür. Radyatör bileşenlerinde ve tertibatlarında kaçak olmaması çok önemlidir. Araç radyatörleri gövde, soğutma kanalları, radyatör tapaları, petekler, plakalar, bağlantı hortumları, boruları ve basınç kapakları gibi çeşitli bileşenler içerir. Bu radyatör parçalarının çoğu sızdırmazlık testi gerektirmektedir.

 

  

 

Araba radyatörleri peteği, soğutucunun ısıyı otomobilin ızgarasından dışarı atarak tahliye etmesini sağlayan küçük metal kanatlara sahip büyük bir metal bloktan oluşur. Bir basınç kapağı, soğutma suyunun ısınmasına izin vererek aracın soğutma suyu sistemini basınç altında tutar. Basınç kapağı için sızdırmazlık testi gereklidir çünkü arızalı bir basınç kapağı sıcak soğutma suyunu dışarı atarak ciddi hayati tehlikelere neden olabilir. Soğutma sıvısı motordan, hortumlardan ve radyatörden pompalanır ve sonunda giriş ve çıkış tanklarında toplanarak radyatöre girer ve çıkar. Bu depolar radyatör sisteminde önemli bir rol oynar ve sızdırmaz kalmaları gerekir, bu nedenle giriş ve çıkış depolarında sızdırmazlık testi yapılması şarttır.

 

 

İster araba radyatörleri kapaklarını ister tankları veya tüm aksamı sızdırmazlık testinden geçiriyor olun, Adlema Makine Teknolojileri test parametrelerini doğrulamak ve radyatör sistemleri için verimli sızdırmazlık test cihazları ve kapatıcılar sağlamak ve entegre radyatör sızdırmazlık testi çözümleri geliştirmekte uzman bir firmadır.

Hangi parçaların sızdırmazlık testlerinden geçtiğinden ve bu parçaların neden hayati derecede olduğundan bahsettik peki basınç testlerinin bu konudaki etkisi nedir?

Basınç testi, soğutma sistemlerindeki kaçakları kontrol etmek ve radyatör tapası gibi önemli parçaları test etmek için kullanılır. Test edilecek parçalar belirlenen parametreler boyunca belli bir süre basıncı tutmalıdır. (Daha farklı parametreler belirmek ve bilgi almak için iletişim sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz.) Bu parçaların daha hızlı ve daha kolay test edilebilmesi için çeşitli çaplarda kapatıcılar kullanılabilir. Aksi halde bu parçaların işlevselliği kullanım sırasında iyi performans göstermeyebilir. Bu araç kullanıcıları için ciddi kazalara yol açabilir. Sızdırmazlık testlerinde parametrelerin belirlenmesi hakkındaki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

Arabalar radyatöri üretiminiz hakkında doğru test çözümünü bulmak için Adlema Makina Teknolojileri mühendisleriyle iletişime geçebilirsiniz.