IP67 Ve Kapalı Ürünlerin Sızdırmazlık Testleri

IP67 Ve Kapalı Ürünlerin Sızdırmazlık Testleri

 

Elektronik ürünlerin sızdırmazlığı blog yazımızda IP67 testlerinden, hermetik özellikten ve elektronik ürünlerin neden sızdırmazlık testlerinden geçmesi gerektiğinden bahsetmiştik. Bu blog yazımızda ise IP67 sızdırmazlık testleri için kullanılabilecek uygun metodlardan bahsedeceğiz.

 

Kapalı ürünlerin ve IP67 özellik göstermesi beklenen elektronik ürünlerin sızdırmazlık testlerinde EP60 sızdırmazlık test aparatı kullanılır.
Kapalı ürünlerin ve IP67 özellik göstermesi beklenen elektronik ürünlerin sızdırmazlık testlerinde EP60 sızdırmazlık test aparatı kullanılır.

 

IP67 testleri için kullanılabilecek ideal metod havadır. Bu sayede ölçülebilir, tekrarlanabilir ve doğrulanabilir test sonuçları elde edilir. Yanısıra tahribatsız bir muayene yöntemi olduğu için, ıskartaya ürün çıkmaz ve suya daldırma metoduna göre hızlıdır.

 

Diferansiyel basınç düşümü metodu kullanılan geleneksel testlerde ürünlerin üzerindeki delikler kapatılır ve ürünün içi basınçlandırılır. Fakat IP testlerinden geçen ürünlerin delikleri, boşlukları, içeriye hava verilebilecek parçaları bulunmaz. Bu nedenle de ürün içerisinde basınç oluşturmak mümkün değildir.

 

Ürün içerisinde basınç oluşturmanın mümkün olmaması, ürünün dışında basınç oluşturmamız gerektiği anlamına geliyor. Ürün dışında oluşturulacak sızdırmaz bir kontrol hacmi kullanılarak kontrol hacmimden ürün içine kaçak olup olmadığının kontrolü yapılır.

 

Adlema EP60 Sızdırmazlık test aparatları IP testleri için özel olarak tasarlanmıştır. Ürüne özel tasarlanan hacim, basınçlı havanın kapladığı alanı küçültür. Bu sayede testin hassasiyeti yükselir. Volumetrik dolum metoduyla verilen basınçlı havanın basıncı ürünün sızdırıyor olması durumunda düşecektir. Bu metodla hem büyük kaçakları hem de mikro kaçakları yakalamak mümkündür.

 

Büyük Kaçaklı Ürünler

 

 

Basınçlı hava kontrol hacmine volümetrik olarak verilir. Kontrol hacminde havanın dolacağı hacim, kontrol hacmi – Ürün hacmi olarak tanımlanabilir. Bu sayede ilk basıncını ve hacmini bildiğimiz basınçlı havanın, hacim değişimi ardından son basıncını da bilebiliriz. Fakat büyük kaçaklı ürünlerde basınç ürün içine anında dolacağından basınç beklenenden düşük olur. Bu tarz kaçaklar testin ilk anında yakalanır.

 

Küçük Kaçaklı Ürünler

 

Küçük kaçaklı ürünlerde kontrol hacminin basıncı belirli bir süre boyunca azalacaktır. Bu azalmanın nedeni ürün içine hava atomlarının giriyor olmasıdır. IP standartlarında belirlenen parametreler ile ürünlerin sağlam ya da kaçaklı olduğuna otomatik olarak karar verilir.

 

Vakum Testi

 

 

Kontrol hacmini basınçlandırmak yerine vakum da uygulanabilir. Bu uygulamalarda test parçasından dışarı hava sızıp sızmadığı ölçülebilir. Bu uygulamalar ürün içerisinde basınçlı akışkan olan ve bu akışkanların dışarı çıkmasının istenmediği durumlarda veya ürünün kullanımı sırasında basınç farklılıklarına maruz kalacağı düşünülüyorsa uygulanabilir.

 

Pek çok uygulamada IP67 ve hermetik özellik testlerinin yapılması için ideal metod EP60 test aparatıyla kontrol hacmi yaratmaktır. Tahribatsız muayene ile siz de ürünlerinizin sunulduğu gibi IP67 parametrelerine uygun olduğundan emin olabilirsiniz. Parametre, test düzeneği  ya da aklınıza gelen herhangi bir soru için bize ulaşın.