Sızdırmazlık Testlerinde Negatif Kaçak Hızı

Negatif kaçak hızının oluşma nedenlerine değinmeden önce negatif kaçak hızı nedir ve nasıl hesaplanır üzerine değinmeliyiz. Test ettiğimiz parçanın basınç düşümü kaçaksız referans parçanın basınç düşümünden daha küçük olduğu durumlarda negatif kaçak hızı oluşur. Test parçasının basıncının artması veya referanstan daha küçük kaçaklara sahip olması durumunda negatif akış oluşur ve buna negatif kaçak hızı deriz.

 Oluşan durumlarda düşünülmesi gereken 4 faktör;

 

Parça sıcaklığın kontrolü

Üretim alanlarında negatif kaçak hızına neden olacak sorunların başlıca nedeni parça sıcaklığının değişmesidir. Sıcaklığın testi etkileyen önemli etmenler arasında olduğundan diğer yazılarımızda bahsetmiştik. Kaynak, yıkama gibi farklı üretim metotlarından gelen parçaların sıcaklığı negatif kaçak hızına neden olabilir. Bu sonuç alındığında parça sıcaklığını referans ile aynı sıcaklığa getirmek, ya da test parametreleri değiştirmek çözüm olarak sunulabilir. Adlema, üretim proseslerinizden bağımsız sızdırmazlık testleri için yöntemler ve algoritmalara sahip. Sızdırmazlık testlerinizin optimizasyonu için destek ekibimize hemen ulaşın.

negatif-kacak-hizi

 

Ortam koşullarının Negatif Kaçak Hızına Etkisi

 

Üretim alanlarında ortam koşullarının kontrolü oldukça zor. Güneş ve sıcaklık gün içinde ve mevsimlere göre değişen etkilere sahip. Ürünlerin depolandığı alanda sıcaklık yaz aylarında ortalamanın çok üstünde iken kış aylarında çok altında olabilir. Ürün sıcaklıkları gece boyunca düşebilir ve gün içerisinde farklı test sonuçlarına neden olabilir.

Ürünün hacmi, boyutu ve malzemesi nedeniyle ürünler üzerindeki bu etki oldukça değişken olabilir. Gün içinde ve sene boyunca düzensiz ortam koşulları için geliştirdiğimiz Dünya öncüsü sistemin lansman öncesi kullanımı için hemen bize ulaşın.

sizdirmazlik-testlerinde-negatif-kacak-hizi

 

Parçalarınızı değerlendirin

Sızdırmazlık test sisteminiz kurduğunuz günden itibaren üretim süreçlerinizde değişiklikler gerçekleşmiş olabilir. Belki de parçalarınız ilk güne göre çok daha sızdırmaz. Bu güzel haber aynı zamanda parametrelerinizin tekrar belirlenmesi gerektiği anlamına gelmekte. Parçaların tekrar değerlendirilmesi ve sonuçları öğrenmek için hemen destek ekibimize ulaşın.

 

Sızdırmazlık Testi sisteminizi tekrar değerlendirin

 

Test hattınızı değiştirdiniz mi? O-ring veya contalarda değişiklik yaşandı mı? Kapatıcı sisteminiz değişti mi? Parçanın hacmi veya test süresindeki davranışı değişti mi? Cevabınız evet ise sistemin tekrar kalibre edilmesi gerekebilir. Hatalı parça ile onaylı parçanın ayrılması için parametreler değişebilir.

 

Test sonuçlarında negatif kaçak hızı oluşuyorsa Adlema ekibi her zaman yanınızda. Bize hemen ulaşın. 

 

#

Comments are closed