Sızdırmazlık Test Performansınızı İyileştirmenin Yolları

Sızdırmazlık Test Performansınızı İyileştirmenin Yolları

Sızdırmazlık testleri pek çok ürünün geçmesi gereken kalite kontrol yöntemidir. Ürünün özelliklerine ve beklenen hassasiyet seviyesine göre farklı yöntemlerle gerçekleşebilen sızdırmazlık testlerinde, kullandığınız yöntemden bağımsız olarak performansı arttırmak önemlidir. Test süresini, karlılığınızı ve ürün kalitesini her zaman pozitif yönde geliştirmenin yolları vardır. Bunun için sızdırmazlık test sisteminizde bazı küçük değişikliklere gitmeniz bile test performansınızı arttıracaktır.

Test Parametrelerinin Doğru Belirlenmesi

Test parametreleri ürün özelliklerine veya sektör standartlarına uygun olarak belirlenmediyse sızdırmazlık testleri süresince çıkan sonuçlara güvenilemez. Tolerans değeri olması gereken değerin üzerinde belirlenirse kaçaklı olarak değerlendirilmesi gereken ürün testten sağlam olarak geçmiş olur. Son tüketiciye giden bu üründe oluşacak problemden dolayı müşterinizden olabilir, marka değeriniz kötü etkilenebilir, belki de kazalara sebebiyet verebilirsiniz. Evde kullandığımız ocaklarda ya da arabadaki fren hortumlarında kaçaklı ürünün tüketici tarafından kullanılması durumunda tüketici ciddi bir zarar görebilir.

Aksi durumda, yani tolerans değerinin olması gereken değerin altında belirlenmesi halinde, sağlam ürünler kaçaklı olarak değerlendirilir. Bu da üretici olarak sizlerin maddi anlamda hem hammaddeden hem de test aşamasına kadar gerçekleşmiş işlemlerden zarar görmeniz anlamına gelir. 

Bu sebeple test parametrelerinin doğru belirlenmesi sızdırmazlık testleri açısından önemlidir. Doğru test parametreleriyle yapılan testlerde ürün kaliteniz ve karlılığınız artacaktır.

Cihazın ve Yardımcı Ekipmanların Doğru Seçilmesi

Kullanılacak test yöntemine ve olması gereken test hassasiyetine göre farklı sızdırmazlık test cihazları bulunmaktadır. Kurmak istediğiniz test sisteminize ve ürününüze en uygun sızdırmazlık test cihazını seçtiğinizde test performansınızı ve karlılığınızı artıracaktır. Sisteminize uygun sızdırmazlık test cihazını öğrenmek için bizimle iletişime geçin, uzmanlarımız size yardımcı olsun.

Cihazın seçimiyle birlikte döşenecek tesisat da test performansınızı etkileyecektir. Test cihazının parçaya yakınlığı, hortum çapı ve kullanılan malzeme gibi faktörler de önem taşır. Ürün test cihazına ne kadar yakınsa sızdırmazlık testi o kadar doğru sonuç verir ve test süresi o kadar kısa olur. 

Bu noktada kullandığınız test cihazının yıllık kalibrasyonunun düzenli yapılması da sağlanmalıdır. Cihazın ilk günkü verimiyle çalışması için kalibrasyon yapılması gerekir. Sızdırmazlık test cihazlarının kalibrasyonları hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazımızı okuyabilirsiniz. 

Hortumun boyu kadar çapı da önemlidir. Doldurma süresini optimize etmek için iç çapın doldurma ağzıyla eş olması gerekir. Böylelikle ürüne hava verilirken bir kaçak olmaması ve sürenin optimize edilmesi sağlanır. Tabi ki hortumda kullanılan malzemenin de test performansına etkisi açısından basınç altında deforme olmayacak bir malzeme olması gerekir. 

Test Performansınızı Geliştirmede Kapatıcı Seçimi

Sızdırmazlık testlerini yaparken ürününüzü kapatmak için ister conta ister konnektör kullanın, test süresi boyunca bu kapatıcının yerinde kaldığından ve delikleri tam kapattığından emin olmanız test performansı açısından önemlidir. Test başlamadan önce kapatıcılara uygun oturtma basıncının sağlanması gerekir. Bu elektronik sensörle sağlanabileceği gibi manuel olarak çalıştırılan contalarda basit bir hareket durdurmayla gerçekleşebilir. 

Kapatıcı seçimi test performansınızı etkileyebileceği gibi test süresini de etkiler. CZ serisi Hızlı Kapatıcılar ile ürününüzü teste daha hızlı hazırlayabilirsiniz. Ürününüze uygun hızlı kapatıcı aparatı seçerek sızdırmazlık testinize saniyeler içerisinde başlayabilirsiniz. 

Test Basıncını Kontrol Altında Tutmak

Basıncın test süresi boyunca dalgalanması testin doğruluğunu ve süresini etkiler. Bu nedenle test basıncının test başlamadan doğru ayarlandığından emin olunmalıdır. Fazla basınç uygulanması contaların çabuk aşınmasına sebep olacağından dengenin iyi kurulması ve test süreci boyunca takip edilmesi önemlidir. 

Test performansınızı arttırmak için fiziksel koşullar iyileştirildikten sonra aynı zamanda test datalarının da takip edilmesi gerekir. BT4000 serisi İleri Seviye Sızdırmazlık Test Cihazlarının raporlama özelliği sayesinde bütün test sürecini takip edebilir ve testlerin doğruluğundan emin olabilirsiniz.