Sızdırmazlık Testlerinde En Sık Karşılaşılan 5 Sorun

Sızdırmazlık Testlerinde En Sık Karşılaşılan 5 Sorun

Neme ve toza karşı dayanıklı olmasını beklediğimiz cep telefonlarımız, akıllı saatlerimiz ve bizi yolda bırakmasını istemediğimiz arabalarımız… Sızdırmazlık testleri, günlük hayatımızda kullandığımız birçok ürünün üretimi aşamasında yaygın olarak kullanılan önemli bir süreçtir. Sızdırmazlık testlerinin doğru bir şekilde uygulanması, ürün kalitesinin ve güvenilirliğinin sağlanması açısından kritik bir öneme sahiptir. Ancak, sızdırmazlık testlerinde bazı sorunlarla karşılaşmak mümkündür.

Bu yazımızda sızdırmazlık testlerinde karşılaşılan sorunları ele alacağız.

  1. Kaçak Nedeninin Bulunması

Sızdırmazlık testleri yapılırken doğru sonuçlar elde etmek için öncelikle oluşan sızıntının kaynağının tespit edilmesi gerekir. Bu kaynakların tespiti sızdırmazlık testinin başarısı açısından kritik bir öneme sahiptir. Kaçak nedenleri genellikle contalar, bağlantı noktaları, valfler, boru hatları ve kapaklardır. Bunlar, sızıntının en sık görüldüğü alanlardır.

Yukarıdaki banjo bağlantıları bir aracın fren hidrolik sıvısı aktarımı için kullanılan parçalardır. Resimde fark edilen bu çizik günde binlerce üretim yapan bir fabrikada gözden kaçabilmektedir. Ürüne sızdırmazlık testi yapılırken hatalı resimde gördüğünüz çizik basınçla birlikte kapanır ve testi geçen parça araca takılarak son tüketiciye ulaşır. Hatalı parça araca zarar verdiği gibi sizin marka imajınızı da zedeler.

Bu ürünü üreten üretici sorunu çözmek için doğru test yöntemini kullanıp en kaliteli cihazı alsa bile sızdırmazlık test sistemini kurarken kaçak nedeni tespit edilemezse parça sızdırmaya devam edecektir.

  1. Uygun Test Metodunun Seçilmemiş Olması

Farklı sızdırmazlık test metotları, farklı test prensiplerine ve hassasiyet seviyelerine sahiptir. Doğru test metodunun seçilmemesi durumunda, test sonuçları yanlış olabilir veya gerçek sızıntıları tespit etmede yetersiz kalabilir. Bu da ürünlerin veya sistemlerin sızdırmaz olduğu düşünülerek hatalı bir şekilde onaylanmasına ve güvenlik sorunlarına yol açabilir.

 

 

Ayrıca, her sızdırmazlık test metodu farklı bir maliyeti gerektirir. Test ekipmanları, malzemeler, uzmanlık gereksinimleri ve test süresi gibi faktörler, test metodunun maliyetini etkiler. Yanlış test metodunun seçilmesi, gereksiz yüksek maliyetlere veya düşük verimliliğe neden olabilir. Örneğin, basınç düşüm metodunun yeterli olabileceği bir sistemde helyum test yönteminin kullanılması üreticinin on binlerce euro zarar etmesine sebep olur.

  1. Test Ortamının Uygun Olmaması

Sızdırmazlık testlerinin yapıldığı ortamın uygun olması önemlidir. Ortamda oluşabilecek dış etkenler (sıcaklık, nem, toz vb.) test sonuçlarını etkileyebilir ve doğru sonuçlar elde edilmesini engelleyebilir.

Örneğin basınç düşüm metodu kullanılarak yapılan sızdırmazlık testlerinde ortam sıcaklığının değişmesi ideal gaz yasasında da görüleceği gibi basınç değişimini, yani testi etkiler. Sızdırmazlık testlerinde dünyada bir ilki gerçekleştirerek, sıcaklık değişiminden etkilenmeyen sızdırmazlık test cihazı geliştirdik. Konu hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşın.

  1. Test Parametrelerinin Doğru Belirlenmesi

Sızdırmazlık testlerinin yanlış parametrelerle yapılması sağlam ürünün hatalı veya hatalı ürünün sağlam kabul edilmesiyle sonuçlanır. Bu yüzden sızdırmazlık testlerinin ilk ve en önemli adımı sızdırmazlık test parametrelerinin belirlenmesidir. Bu parametreler belirlenmeden önce cevaplanması gereken bazı sorular vardır:

  • Kaçak oluşması ne gibi sonuçlar doğurur?
  • Ürün hangi ortam koşullarında kullanılacak?
  • Ürünün yüksek performansla kullanılması beklenen süre nedir?

Bu soruların cevaplanmasının ardından test basıncı, test süresi veya kaçak toleransı gibi değerlere karar verilir. Bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için Test Parametrelerinin Belirlenmesi yazımıza göz atabilirsiniz.

  1. Ekipman Problemleri

Sızdırmazlık testleri yapılırken kullanılacak doğru yöntemin seçilmesi ya da test parametrelerinin doğru belirlenmesi gibi test ekipmanının da doğru seçilmesi önemlidir. Seçtiğiniz cihazın yeterli hassasiyette çalışması ve doğru sonucu yakalayabilmesi gerekir.

Seçtiğiniz cihazın ilk günkü verimle çalışabilmesi için kalibrasyon zamanlarını takip etmelisiniz! Yıllık kalibrasyonun yanı sıra günlük doğrulamalarla cihazınızın yüksek performansla çalıştığından emin olabilirsiniz.

Sızdırmazlık testlerinde en sık karşılaştığımız bu problemleri sizlerle paylaştık. Siz de bunlara benzer sorunlar yaşıyor ve test sisteminizi geliştirmek istiyorsanız Adlema, alanında uzman ekibiyle sorularınızı cevaplamayı bekliyor! Bize ulaşın.