Sızdırmazlık Testlerinde Hızın Önemi

 

Sızdırmazlık testleri, tahribatsız muayene yöntemi olarak üretim hattından geçen tüm ürünlere uygulanır. Günde binlerce ürün üretilebilen hatlarda sızdırmazlık testlerinin üretim hızının gerisinde kalması, üretimde dar boğazlara neden olur. Bu nedenle seri üretimde sızdırmazlık testlerinin doğruluğu kadar hızı da verimlilik açısından önemli bir rol oynamaktadır. Test çevrimi ürününün hattan gelmesi, test düzeneğine yerleştirilemesi, testin yapılması ve parçanın test sonucuna göre üretim hattında devam etmesi  gibi süreçler içerir. Bu nedenle sadece test süresinin optimize edilmesi yeterli değildir. Bu blog yazımızda sıdırmazlık test çevriminin tüm aşamalarında yapılabilecek optimizasyonlardan bahsettik.

 

 Sızdırmazlık Testi Öncesi

 

 

Test edilecek ürünün içerisinde basınç oluşabilmesi için montaj veya tasarımında bulunan boşlukların kapatılması gerekmektedir.Doğru sekilde kapatılamayan ürün hatalı sonuç vereceği gibi, hızlı sekilde kapatılmaması da çevrim süresini yavaşlatacaktır. CZ Serisi hızlı kapatıcı aparatlar teflon sarma, vida sıkma gibi uzun süreçlere gerek duymadan sızdırmazlık sağlar. Otomasyon sistemlerine uygun olmalarının yanında operatör tarafından da kullanılabilirler. Bu nedenle hızlı kapatıcı aparatların kullanımı sızdırmazlık testlerinin verimliliği açısından kritiktir. Hızlı kapatıcı aparatların kullanılmadığı durumlarda saniyeler içinde kapatılabilecek açıklıklıklar için dakikalar harcanabilir. Ürünlerin sızdırmaz kapatılması için otomasyon sistemleri kullanılabilir. Adlema BT4000 Serisi Sızdırmazlık Test Cihazları kullanılacak otomasyon sistemlerini kontrol etme, otomatik olarak çalıştırma becerisine sahiptir. Pek çok uygulamada ise üreticilerin tercihi, ürünlerin test düzeneğindeki otomasyon sistemine operatörler tarafından yerleştirilmesidir. Bu tasarımlarda iki test düzeneğinin yan yana konumlandırılması tek bir operatörün çalıştıracağı test sayısını ikiye katlayabilir. İlk düzeneğe yerleştirilen parçanın testinin başlaması ardından ilk ürünün test süresinde ikinci düzeneğe ürün yerleştirilmesi verimi arttırır. Bu konuyla alakalı olarak yaptığımız bir sızdırmazlık test uygulamasına buradan ulaşabilirsiniz.

 

Test Süresi

 

Kabarcık Sızdırmazlık Testi

Sızdırmazlık testi yöntemlerinden daha önceki yazılarımızda bahsetmiştik. Kabarcık metodu operatörün basınçlandırılmış ürünü su altında izlemesiyle yapılıyordu. Kaçak miktarına göre çıkacak kabarcık sayısı 150s’de bir olabilir. Çıkacak kabarcığın beklenmesi, kabarcığın görülmemesi gibi nedenler bu test yöntemini yavaş ve verimsiz yapar. 160. saniyede kabarcık çıkmayacağının bir garantisi yoktur. Fakat kabarcıkların neden ve nasıl çıktığına dair inceleme yapabiliriz. Sızdıran parçalarda kaçak süreklidir, akış her daim vardır, basınç düşüşü süreklidir. Fakat kabarcıkların gözle görülebilir olarak üründen çıktığını görebilmemiz için yeterince sızıntı olmuş, kabarcığın büyümüş olması gerekir.

 

Basınç Düşümü

Sızıntının sürekli olduğundan bahsetmiştik. Bu nedenle ürünün basıncı da sürekli olarak azalır. Manometre ya da transmitter ile yapılan basınç düşümü testlerinde de kaçaklar yakalanabilir. Fakat çözünürlükleri düşük olan bu ölçüm yöntemlerinde kaçakların yakalanabilemesi adına uzun süreler beklenmeli ki sağlam ürünler ile kaçaklılar arasındaki fark görülebilsin. Ürünün kullanım amacı, kaçak parametreleri düşünüldüğünde bu yöntemle yapılan testlerin süresi saatleri bulabilir. Seri üretimde düşük hassasiyete sahip, uzun test sürelerine sahip testlerin kullanımı uygun değildir. Yine de biraz sızdırmazlık testi, hiç sızdırmazlık testinden iyidir.

 

Diferansiyel Basınç Düşümü Sızdırmazlık Testi

 

 

Sızdırmazlık testlerinde ideal olan test cihazının 1 saniyedeki kaçağı ölçebiliyor olmasıdır. Diferansiyel yöntemle 0.06 sccm miktarındaki kaçaklar veya 0.1 Pa/s mertebesindeki basınç düşümleri, kaçaklar 1 saniyede yakalanabilir. Oldukça küçük kaçak boyutuna denk gelen bu parametrelere eşit veya daha büyük kaçaklar saniyeler içinde yakalanabilir. Diferansiyel Basınc düşüm yöntemiyle sızdırmazlı testinde referans ürün veya örnek hacim test edilecek parça ile aynı sartlarda olacağı için testi hassas bir biçimde sabit bir sürede yapmanızı sağlamaktadır. 

 

Helyum kütle spektremotresi yönteminde 1 saniyede 1*10^-9 Pa.ml/s mertebesindeki kaçaklar 1 saniyede yakalanabilir. Bu nedenle sızdırmazlık testlerinde hız ve doğruluk için seçilecek sistemler ürün için gerekli hassasiyetler göz önüne alınarak seçilir. Sızdırmazlık testi uygulamak istediğiniz ürün için uygun metoda Sızdırmazlık Test Yöntemleri yazımızdan karar verebilir ya da bize ulaşabilirsiniz.

 

#

Comments are closed