Yıllık Kaçak Miktarından Test Parametresinin Hesaplanması

 

Endüstri standartları ya da regülasyonlar pek çok ürünün maksimum kaçak miktarını standartlaştırır. Regülasyonların nedeni ortak bir anlayış oluşturarak üretilen ürünlerin minimum gereklilikleri sağlamasının istenmesidir. Bu sayede üretilen her ürün güvenli ve önceden belirlenmiş standartlarda çalışabilir. 

 

Isı değiştiriciler sızdırmazlık özelliğine sahiptir. Tüketicilerin günlük hayatlarına oldukça yakın olan ısı değiştiricilerin içerisinde soğutucu akışkan bulunur. Soğutucu akışkan olarak R290 gibi akışkanların kullanıldığı ısı değiştiriciler, işlevlerini yerine getirebilmek için soğutucu akışkanın ürün içerisinde kalmasına ihtiyaç duyar. Bu nedenle ısı değiştiricilerin sızdırmazlık testlerinde önemli regülasyonlar ve standartlar bulunur. 

 

Pek çok ürünün sızdırmazlık testi standartı akış hızı olarak verilir. L/dakika, cc/s en çok kullanılan formüller arasındadır. Fakat ısı değiştiricilerde g/yıl maksimum kaçak miktarı olarak kullanılabilir. Fakat g/yıl biriminde verilen kaçak miktarını sızdırmazlık testlerinde kullanabilmek için test cihazlarında kullanılan Pa/s  ya da sccm birimlerine olan dönüşümü yapılmalı.

 

0.4 g/Yıl Maksimum kaçak test parametresine sahip bir ürün düşünelim.

 

1 Mol R290 44.1g olduğundan yıllık kaçak miktarı 0.009 mol/Yıl olarak hesaplanır.

İdeal gaz denkleminden yıllık kaçak mol miktarından 1 yıl boyunca kaçan R290 gazının hacmi hesaplanabilir.

 

 

Bu örnekte 1 yıl boyunca kaçan gazın hacmi ideal gaz yasasından 201cc olarak hesaplandı. Fakat sızdırmazlık test cihazlarında kullanılan standart birimlerden birii sccm yani standart koşullarda cc/m olduğundan 1 dakikadaki hacim bulunmalı.

 

 

Yakalanması gereken standartlar hassasiyet tablosu kullanılarak karşılaştırılabilir.

 

 

Test parametrelerinin belirlenmesi  ve uygulanması konularında desteğe mi ihtiyacınız var? Hemen ulaşın.

#

Comments are closed