Sızdırmazlık Testlerinde Kaçınılması Gereken Hatalar

Sızdırmazlık Testlerinde Kaçınılması Gereken Hatalar

 

Sızdırmazlık testlerinde bilinmesi gereken ilk gerçek her ürünün sızdırdığıdır. Bazı ürünlerdeki kaçak miktarı çok küçüktür ama buna rağmen “0” kaçaklı bir ürün mümkün değildir. Bu durumun sebeplerini öğrenmek için “0 Kaçak Mümkün Mü?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Üreticilerin düşünmesi gereken bu kaçağı nasıl önleyecekleri değil, kabul edilebilir kaçak miktarının ne olduğudur. Bu miktar parçanın yapıldığı malzemeye, boyutuna, fiziksel özelliklerine ve parçanın üretildiği koşullara bağlıdır.

Bu aşamada Adlema, bütün süreci üreticilerle beraber yönetir ve uzmanlığıyla onları yönlendirir. Test parametrelerinin belirlenmesinde, sektörel bir standart yoksa, Adlema partner firmalarına yardımcı olur. Sızdırmazlık testi yapılması gereken ürününüz hakkında danışmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bütün aldığınız önlemlere rağmen uyguladığınız sızdırmazlık testlerinden istediğiniz verimi alamıyorsanız, güvenilir ve tekrarlanabilir sızdırmazlık testleri için kontrol etmeniz gerekenleri bir araya getirdik.

Doğru Sızdırmazlık Test Yöntemini Kullanmak

Sızdırmazlık testleriniz için doğru yöntemi bulmak hızlı, hassas ve güvenilir test sonuçları elde etmek için önemlidir. Yanlış yöntemi seçtiğiniz için üretim maliyetleriniz artabilir ya da müşterinize hatalı ürün gönderebilirsiniz. Özellikle ocak ya da medikal ürünler gibi direkt olarak tüketici sağlığını riske atan ürünlerde bu durum istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

Test edeceğiniz ürüne uygun sızdırmazlık test yöntemi; parça için belirlenen tolerans değeri, test basıncı, parçanın boyutu, kullanım şekli ve test ortamı gibi parametreler dikkate alınarak belirlenir. Ürününüze en uygun metodu belirlemek için “Sızdırmazlık Test Yöntemleri” yazımıza göz atabilirsiniz.

Sızdırmazlık Testlerinde Gerekli Teknik Yeterlilikleri Sağlamak

Sızdırmazlık testlerinin istenilen etkide gerçekleşmesi sadece test kurulumu ya da ortama değil, aynı zamanda doğru teknolojiye de bağlıdır. 

İlk olarak testleri yaptığınız sızdırmazlık test cihazı test ölçümünün gerektirdiğinden daha hassas sensör ve göstergelerle donatılmalıdır. Aynı zamanda sonucu etkileyebilecek küçük değişimlerin filtrelenmesi doğru sonucu elde etmek için önemlidir. Bu değişimler sıcaklık, nem, hacim farklılıkları ya da kirletici maddeler olabilir.

Ürününüz için doğru sızdırmazlık test teknolojisi; test doğruluğunu, hızını ve hassasiyetini etkileyebilecek koşulları ve değişkenleri yönetebilmenizi sağlar.

Doğru Conta ve Güçlü Bağlantı Seçimi

 

Bir parçayı test standında düzgün bir şekilde kapatmak test sonuçlarının düzenli olmasını sağlar. Eğer parça tam olarak kapatılamazsa ortamdan hava alacağı için basınç sürekli olarak değişir. Bu yüzden doğru kapatıcıyı ve contayı seçmek önemlidir.

Conta ve konektörler tüm test süresi boyunca sıkıca yerinde tutulmalıdır. Bir conta ister mekanik ister pnömatik olsun, kurulumunuz test başlamadan önce uygun oturma ve yönlendirmenin sağlandığını belirtmek için geri bildirim sağlamalıdır. Bu, bir elektronik sensör, bir yakınlık anahtarı veya manuel çalıştırılan contalarda basit bir hareket durdurma yoluyla gerçekleştirilebilir.

Contayı tutan kuvvet, parça içindeki test basıncından dolayı contaya etki eden kuvvetten 1.5x – 2x daha fazla olmalıdır. Bu, contanın basınçla karşılaştığında hareket etmesini önler. 

Contanın ideal sertliği ayrıca ortama, parçanın tipine, test basıncına ve kaç test döngüsüne dayanması gerektiğine bağlıdır. Conta çok yumuşaksa malzemesi çabuk aşınır, çok sertse de doğru şekilde sıkıştırmayacaktır.

Doğru Test Süresi

Doğru test süresi test senaryonuza ve üretim hızınıza göre değişir. Testin tekrarlanabilirliği ve güvenilirliğinden ödün vermeden mümkün olan en kısa test süresi ayarlanmalıdır. Ama uygulanan sızdırmazlık test senaryosuna göre ideal test yöntemi ve çevrim süresi, tek bir istasyonla üretim hızına ayak uyduramayabilir. Bir hatta ikiden fazla paralel istasyona ihtiyaç duyulabilmektedir. Bu, maliyetleri arttıracaktır.

Ancak güvenilir olmayacak kadar kısa test sürelerine sahip sızdırmazlık testlerinden kaynaklanabilecek yeniden işleme maliyetinden daha az maliyetli olabilir.

Kalibrasyon

Bu yazıda saydığımız bütün maddeleri kontrol ettikten sonra hala istediğiniz verimi alamadığınızı düşünüyorsanız sızdırmazlık test cihazınızın periyodik kalibrasyon vakti gelmiş demektir. 

Standart bir basınç düşümü yöntemiyle yapılan sızdırmazlık testinde sızdırmaz bir “Ana Parça” kullanılmaktadır (0 kaçak mümkün olmadığından sıfıra yakın kaçak miktarına sahip bir parça). Kalibrasyon sırasında “Ana Parça” iki kez test edilir. İlk test sıfır akış limitini, ikinci test limit kaçak miktarını ayarlar. 

Bu testlerin her biri sırasında, parça belirli bir test basıncına kadar doldurulur, sonra kaynak havadan izole edilir. Test basıncı sabitlenir ve basınç düşümü testi yapılır. 

Kalibrasyon işleminin sonunda cihaz, kalibrasyon kalitesini tahmin eden bir performans faktörü görüntüler. Performans faktörü 50’den büyükse test standı kalibre edilmiş olarak kabul edilir.