Geleneksel Yöntemlerden Ölçülebilir Sızdırmazlık Testlerine Dönüşüm

 

Geleneksel yöntemlerden ölçülebilir sızdırmazlık testlerine dönüşüm ilk bakışta daha maliyetli bir yol gibi gözükebilir. Ancak uzun vadede sağlayacağı fayda düşünüldüğünde otomatikleştirilmiş sızdırmazlık testleri üretim maliyetini düşürür.

 

Geleneksel yöntem yani kabarcık metodu en basit sızdırmazlık test yöntemidir. Elinizde ürünü test etmek için bir kap dolusu su ve ürünü basınçlandırmak için kompresör varsa bu yeterlidir. Sonra yapacağınız şey kabarcıkların çıkmasını beklemek ve onları saymak olacaktır.

Tabi ki her sızdırmazlık test yönteminde olduğu gibi kabarcık gözleme metoduyla sızdırmazlık test yönteminde de maksimum kaçak miktarının belirlenmesi gerekir. Kaçak sınırına göre 1 dakikadaki maksimum baloncuk sayısı ya da hassas parçalar için 1 baloncuk için kaç dakika geçmesi gerektiği hesaplanır.

 

Bu testleri yapan operatör çıkan baloncukları izler ve sayar. Fakat kontrol edilmesinin bir yolu yoktur. Tekrardan başka birisi tarafından baloncukların sayılması gerekir. Hatalı olduğunu düşündüğünüz bir ürün için bunu belki yapabilirsiniz ama bir seri üretim hattınız varsa çıkan parçalarda hatalı ürün olma olasılığı yükselir.

 

Kabarcık Metodu vs. Otomatik Sızdırmazlık Testleri

 

 

Geleneksel yöntemlerle yapılan sızdırmazlık testleri ölçülebilir olmadığı ve operatörün öznelliğine kaldığı için özellikle seri üretim hatlarında kullanışsız bir yönteme dönüşür. Hatalı bir ürünün son kullanıcıya gönderilmesi marka adınızı kötüleyebilir, hatta medikal ve savunma sanayi gibi sektörlerde insan hayatının zarar görmesine sebep olabilir.

 

Otomatik sızdırmazlık testleri tahribatsız muayene yöntemleridir. Testler gerçekleştirilirken ürününüz hasar görmez ve testler hassasiyetle gerçekleştirilir. Çıkan OK/NOK kararı operatörün öznelliğinde olmadığı için nesnel doğruluk sağlar. Ölçüm ve izlenebilirlik için kullanabileceğiniz test verileriyle raporlama yapabilir ve testi aynı koşullarda tekrarlayabilirsiniz.

 

Otomatikleştirebileceğiniz sızdırmazlık test yöntemleri basınç düşümü, vakum düşümü veya akış yöntemidir. Parçanın tasarımı, hacmi, maksimum kaçak miktarı, ortam koşulları, döngü süresi gibi özellikleri kullanılması gereken sızdırmazlık test yönteminin seçilmesinde yardımcı olur.

 

Basınç Düşüm Metoduyla Sızdırmazlık Testleri

 

 

Örneğin basınç düşüm yöntemiyle sızdırmazlık testleri yapılırken test süresini ve testi etkileyecek birkaç faktör vardır.

  • Eğer test edeceğiniz parça esnekse, doğru bir test için stabilizasyon süresi uzun tutulmalıdır.
  • Parçanızın hacmi büyükse ürünü test etmek için daha fazla zamana ihtiyaç duyulur.
  • Ürününüz için hassas bir sızdırmazlık testine ihtiyaç duyuyorsanız sıcaklık değişimi gibi ortam koşulları yapılacak testi etkiler. Bununla ilgili olarak Adlema’nın sunduğu çözümler hakkında bilgi almak için bize ulaşın.
  • Test edilecek ürününüzün içini basınçlandırabilecek bir delik yoksa IP testleri için kullanılan EP60 test aparatı kullanılmalıdır. Bu yöntemle ürün ve aparat arasında kalan hacim basınçlandırılır ve basınç düşümü dışarıdan takip edilir.

 

Kabarcık yöntemi sızdırmazlık testleri için iyi bir başlangıç noktasıdır. Fakat güvenilir bir marka imajı oluşturmak ve düzgün çalışan bir kalite sistemi geliştirmek için test yönteminizi iyileştirmelisiniz.

 

Sızdırmazlık test cihazlarımız ve sunduğumuz çözümler hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçin.

#

Comments are closed