About Adlema

Leading company in leak testing applications, Adlema provides sealing solutions on a global scale by prioritizing innovation and R&D.

Adlema’s expert team has worked on the design and manufacture of special machines for the leak testing needs of manufacturers. They started to work in this field with the aim of becoming a local firm that specializes in the field of leak testing, due to the high dependence on foreign sources in this field and lack of firms that specialize in this leak testing and manufacture in Turkey. ADLEMA, which started to work within the body of Istanbul Technical University Arı Teknokent with the TÜBİTAK 1512 project, became the first and only company to develop the Differential Type Advanced Leak Testing Device in Turkey. The developed device also gained popularity in the sector in a short time with its ability to manage automation systems and spread rapidly.

Along with companies such as Aselsan Precision Optics, Tübitak SAGE (Defense Industries Research And Development Institute), Tofaş Türk Auto. Fac. İGA Istanbul Airport, Elatek Kaucuk, Eczacıbaşı Artema, ATM Household Appliances and Eraser Medical, many manufacturers prefer ADLEMA as their leak testing solution partner and use BT4000 Series Leak Testing Devices in their own production lines.

With the investment we received from TRAngels in 2021, ADLEMA continues to grow rapidly by incorporating İTÜ Arı Teknokent within its partners. ADLEMA carries out research, development and production of devices with these investments and supports. We aim to contribute to the reduction of foreign 

dependency by working on nationalizing the production of Leak Testing Devices . At the same time, ADLEMA is a company that always prioritizes innovation and exports the high-tech products it develops and produces. Continuing its product development with Quick Connectors used in Leak tests, ADLEMA continued its growth and investments in a way that enabled its customers to solve all their needs for leak testing with a single partner.

As ADLEMA we continue our journey with the goal of becoming a world-renowned Turkish brand with our products we have developed for leak testing and the Helium Test Systems and Mass Spectrometer we are currently developing.

0
Partner

The number of our valuable partner companies that have joined our customer portfolio has exceeded 50.

0
Investor

We continue on our way much stronger with more than 20 investors who trust us.

Services We Offer

Consultancy on the determination of test method and test parameters for your leak testing needs. We are on your side with product installation, training on leak testing and full service support after installation.

Service

Installation

Training

Calibration

Meet our products that will carry your business to the future today!

Yol Haritası
Road Map

2017

Development of the first product that led to the creation of the Adlema BT4000 Series Leak Testing Device.

2019

Further development of the product with the support of Tübitak Bigg in 2019 and productization in accordance with the global standards.

2021

In 2021, we reached hundreds of thousands of tests in dozens of applications with 50+ partner companies.

Who are we serving?

Engine parts, body components, brake system, intake & exhaust systems…

Military vehicles, UAV & SİHA, aircraft, weapons, electronics, sensors…

Catheter, infusion bag, plastic valve, medicine box, surgical glove…

Mems & optoelectronics, semiconductors, outdoor products…

Heating & cooling systems, air conditioning systems, plumbing products…

Stove, oven, refrigerator, washing machine, iron, coffee machine…

Kime hizmet ediyoruz?

Otomotiv

Motor parçaları, gövde elemanları, fren sistemi, emiş & egzoz sistemleri…

Savunma Sanayi

Askeri araçlar, İHA & SİHA, uçak, silah, elektronik, sensörler…

Medikal

Katater, infüzyon torbası, plastik valf, ilaç kutusu, ameliyat eldiveni…

Elektronik

Tüketici ürünleri, mems & optoelektronik, yarı iletkenler, dış mekan ürünleri…

İklimlendirme & Tesisat

Isıtma & soğutma sistemleri, iklimlendirme sistemleri, sıhhi tesisat ürünleri…

Tüketici Ürünleri

Ocak, fırın, buzdolabı, çamaşır makinesi, ütü, kahve makinesi…

Latest News

Adlema, Big Bang Top 20’de!

İTÜ ARI Teknokent Kuluçka Merkezi olan İTÜ Çekirdek’in desteklediği, her yıl girişimlerin en iyilerinin belirlendiği, Türkiye’nin en büyük girişimcilik etkinliği olan Big Bang Start-up Challenge için geri sayım başladı. Big Bang’de bir kez daha Türkiye’nin ve dünyanın yükselen girişimleri ağırlanacak. Yılın girişimleri arasından en iyi 20 girişimin seçildiği bu gün için nefesler tutuldu. Adlema olarak 2020 finalistleri arasında olmaktan gurur duyuyoruz.

Kasım 2020

Big Bang Sahnede Adlema’ya Büyük Ödül

İTÜ ARI Teknokent Kuluçka Merkezi olan İTÜ Çekirdek tarafından her yıl düzenlenen Big Bang Start-up Challenge, 03 Aralık Perşembe günü gerçekleşti. Pandemi nedeniyle ilk kez online olarak düzenlenen etkinlikte, Adlema özellikle sanayi-imalat konusunda yeni girişimcilere destek vererek katma değerli teknolojiler üretilmesinde katkıda bulunan İstanbul Sanayi Odası ve Elginkan Vakfı tarafından ödüle layık bulundu. İstanbul Sanayi Odası tarafından ”Geleceğin Sanayicisi” ödülüne bu sene Adlema ile birlikte toplam 3 girişim seçildi. Elginkan Vakfı tarafından seçilen 3 girişime toplam 175.000 ₺ ödül dağıtılırken büyük ödül için ise Adlema seçilerek 75.000 ₺’lik ödüle layık bulundu.

Aralık 2020

TRAngels’dan Büyük Yatırım

Yolumuza TRAngels Ekibinden aldığımız 1 Milyon TL yatırım ile devam ediyoruz! Kurulduğu günden bu yana yapay zekadan, bulut ve mobil çözümlere, enerjiden biyoteknolojiye, medikalden gıdaya pek çok alanda 40’dan fazla girişime yatırım yapan TRAngels bugüne kadar toplamda 6 milyon dolar yatırım yaptı.

Alanımızda dünyada söz sahibi olmak amacıyla çıktığımız yolda, yerel ve global pazarlarda fayda sağlayabilecek potansiyele sahip, girişim projelerine yatırım ve danışmanlık yapan TRAngels’ın hayallerimize ortak olmasından dolayı çok mutluyuz.

Haziran 2021

Adlema, Endüstri Profesyonellerinin Buluştuğu Uluslararası Fuarlarda!

İmalat Sanayisinin buluşma noktası WIN EURASIA, dünyanın farklı noktalarından binlerce otomotiv endüstrisi profesyonelinin buluştuğu Automechanika Istanbul ve geleceğe yön veren teknolojilerin buluştuğu savunma, havacılık ve uzay fuarı Saha Expo’daki standımızda birçok müşterilerimiz, paydaşlarımız ve dostlarımızı misafir ettik. Ürettiğimiz katma değeri yüksek teknoloji ürünlerimizi İmalat sektörünün temsilcilerine tanıtma fırsatı bulurken çokça yeni bağlantı ve iş birliği potansiyeli elde etmiş olduk. Bir sonraki fuarda buluşacağımız gün için şimdiden çalışmalara başladık!

Kasım 2021

TOFAŞ Go-Tech Etkinliği Gerçekleşti

Bugün Tofaş Connected Supplier ekibinin düzenlediği GoTech21’ organizasyonundaydık. TOFAŞ Türk Otomobil Fabrikası A.Ş. ile birlikte yürüttüğümüz üretimde kalite ve izlenebilirliğin arttırılması amacıyla yaptığımız banjo bağlantılı kauçuk hortumlarda banjo yüzeyi ve hortumun sızdırmazlık açısından kontrol edildiği uygulamamızı TOFAS GO-TECH programı kapsamında yaptığımız sunumda detaylıca anlattık. Başta TOFAŞ Türk Otomobil Fabrikası A.Ş. ekibi ve TOFAS GO-TECH organizasyonunda emeği geçen tüm katılımcılara teşekkür ederiz.

Kasım 2021

İGA İstanbul Havalimanı Aydınlatma Elemanlarının Sızdırmazlık Testlerinde Adlema’yı Tercih Ediyor

Uçuş güvenliği açısından uçak pistlerinin sorunsuz aydınlatılması ve dolayısıyla aydınlatma elemanlarının sızdırmazlık testleri kritik öneme sahiptir. Tam bu noktada Avrupa’nın en büyük havalimanı olan İstanbul Havalimanının aydınlatma elemanları sızdırmazlık testlerinde İGA Istanbul Airport, Adlema’ya güveniyor. 


Kasım 2021

15. Sanayi Kongresindeydik

“Başka Türlü Mümkün” başlığı altında Haliç Kongre Merkezinde sürdürülebilirlik teması ile düzenlenen 15. Sanayi Kongresindeydik. Sürdürülebilir üretimi, üretim sonrası sızdırmazlık özelliğinin test edilmesini ve ürünlerin kalite kontrollerinin yapılmasını sağlayarak uzun vadede karbon emisyonlarının azaltılması için çalışıyoruz.

Ve biz de BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarından (SKA) 9.su olan ’’Sanayi, Yenilikçilik, ve Altyapı’’ üzerine çalışmalarımızla başka türlü mümkün diyoruz!

Aralık 2021

ADLEMA, Yapay Zeka ve Robotik’e Konuk Oldu

Yapay zeka ve robotik konularında uzmanlaşmış gazeteci Şule Güner, “Kalite kontrolde geleneksel kabarcık testinden IoT ve yapay zekalı uygulamaya” başlığıyla bu hafta köşesinde Adlema’yı işledi. Yazısında farkımızı donanımımızdaki yazılımla ortaya koyduğumuzdan ve sızdırmazlık testlerinde yeni bir çığır açtığımızdan bahsediyor Şule Hanım. Kurucu ortağımız Barış Hökevek yapılan röportajda sızdırmazlık testlerini ve Adlema’nın sunduğu avantajları anlatıyor.

Eylül 2021

ADLEMA, Sektör Devlerinden ST Otomasyon Dergisinde.

Adlema kurucu ortaklarından Barış Hökevek, endüstrinin takip ettiği en büyük dergilerden ST Otomasyon Dergisi ile yaptığı röportajda, operatörlerin dakikalar harcayıp gözlemleyerek bulacağı kaçağı geliştirdikleri cihaz sayesinde saniyeler içinde tespit edebildiklerini anlattı. Adlema’nın sunduğu çözümlerden bahseden Barış Bey, su içinde kabarcık gözleyen ve ürünlerin sağlam olup olmadığına karar veren operatörlerin bir anlık hatası ile büyük maddi kayıpların ortaya çıkabileceğini, hatta insan hayatını olumsuz etkileyebileceğini söyledi.

Ocak 2022

Do you want to learn more?
Contact us for the leak test solutions we offer and more.